Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Bilecik Söğüt tarihi hakkında bilgi veren, gezip görülecek yerler hakkında fikir edinmenizi sağlayan, Bilecik Söğüt ve çevresinde yapılabilecek aktiviteleri anlatan Bilecik Söğüt tanıtım sayfası.
 
 
Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Osmanlı'dan devraldığı tarihi mirası ile görülmeye değer eserlere sahip olan Söğüt Bilecik'in sevimli ve sakin ilçelerinden biri.

Bilecik'e bağlı bir ilçe olan Söğüt'te görmenizi tavsiye ettiğimiz yerler şöyle:

Ertuğrul Gazi Türbesi: Söğüt'ün hemen dışında bulunan türbe 13. Yüzyılda Osman Bey tarafından yaptırılmıştır. İlk olarak açık şekilde yaptırılan mezar Çelebi Mehmet döneminde türbeye çevrilmiştir. Günümüze dek pek çok kez onarım geçiren Ertuğrul Gazi Türbesi bugünkü halini 2. Abdülhamit döneminde yaptırılan onarım ile almıştır.

Çelebi Sultan Mehmet Camii: Yapımı 6 sene süren 1420 yılında tamamlanan cami Çelebi Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilmiştir. Çarşı Camii olarak biline cami dikdörtgen bir yapıya sahiptir. 3 girişi vardır ve biri büyük olmak üzere toplam 12 kubbeye sahiptir. Cami Söğüt'ün merkezinde yer alır.

Hamidiye Camii: Çifte Minareli Camii olarak da bilinen bu cami 2. Abdülhamit zamanında yaptırılmıştır. İlçenin en güzel yapılarından biri olan caminin özellikle minarelerinin mimarisi dikkat çekicidir.

Hamidiye İdadisi: Hamidiye Camii'nin hemen karşısında yer alan bu yapı yine 2. Abdülhamit tarafından cami ile birlikte yaptırılmıştır. İki katlı taş bir yapıdır.

Kaymakam Çeşmesi: Dört tarafı çinilerle kaplı bu çeşme Sultan Reşat döneminde ilçe kaymakamı Sait Bey tarafından yaptırılmıştır. Söğüt merkezde yer almaktadır.

Yetimler Yurdu (Dar'ul Eytam): Sultan Reşat döneminde tıpkı Kaymakam Çeşmesi gibi kaymakam Sait Bey tarafından yaptırılmıştır. İki katlı taş bir bina olan yetimler yurdu Hamidiye İdadisi'ne ek olarak inşa edilmiştir.

Kuyulu Mescit: İsmini bahçesindeki su kuyusundan alan yapının Ertuğrul Gazi zamanında yaptırıldığı sanılmaktadır. Günümüze dek defalarca onarımdan geçmiş olan mescit küçük bir ibadethanedir.

Söğüt Etnografya Müzesi: 1990 yılında ziyarete açılan müzede etnografik eserler ile Söğüt ve çevresinde bulunan arkeolojik eserler sergilenmektedir.

 
 
 

Bilecik Söğüt Gezilecek Yerler - Tarihi Mekanlar

Siz de Bilecik Söğüt için bir öneri ekleyin
Söğüt Müzesi
Söğüt Müzesi
Bilecik'te bulunan Söğüt Müzesi, Ertuğrul Gazi Caddesi üzerinde Kayhan Mahallesi'nde bulunmaktadır. Müzede etnografik ve arkeolojik eserler sergilenmektedir. Müze kurulmadan önce, çevre köylerde araştırma yapılmış ve sergiye konulmak üzere halktan eşyalar alınmıştır. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 21 Mayıs 2013, Salı - Yorum Sayısı : 1
Kaymakam Çeşmesi
Kaymakam Çeşmesi
Estetik bir görünüme sahip olan Kaymakam Çeşmesi, Bilecik Söğüt'te bulunmaktadır. 1914 yılında inşa edilmiştir ve banisi Sait Bey'dir. Sait Bey o dönemlerde Söğüt'te Kaymakamlık yapmıştır. Kaymakam Çeşmesi, Neo-Klasik tarza yapılmıştır. Dış [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 16 Mayıs 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Çelebi Sultan Mehmet Camii
Çelebi Sultan Mehmet Camii
XIV. yüzyıldan bu yana sağlamlığını koruyan Çelebi Sultan Mehmet Camii, Bilecik'te bulunmaktadır. Bilecik Söğüt'teki Hükümet Konağı'nın hemen karşısında yer alır. Çelebi Sultan Mehmet Camii, kareye yakın dikdörtgen planlı olarak inşa [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 16 Mayıs 2013, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Şeyh Edebali Türbesi
Şeyh Edebali Türbesi
Osman Gazi'nin kayın babası ve aynı zamanda hocası olan Şeyh Edebali; hadis, tefsir ve İslam hukukunda uzmanlaşmış bir Ahi şeyhidir. Osmanlının kuruluş dönemlerinde yaşmış olan Şeyh Edebali Kırşehir doğumludur. İlk [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Temmuz 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Ertuğrul Gazi Türbesi
Ertuğrul Gazi Türbesi
Bilecik'in Bilecik Söğüt ilçesinde bulunan Ertuğrul Gazi'nin türbesi, oğlu Osman Bey tarafından önce açık mezar olarak yapılmıştır. Osmanlı Beyliği'nin kurucu Osman Bey'in babası olan Ertuğrul Gazi'nin mezarı daha sonra l. [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Temmuz 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
Dursun Fakih Türbesi
Dursun Fakih Türbesi
Bilecik'in Söğüt ilçesinde bulunan Dursun Fakih Türbesi'nde yatan Dursun Fakih, Şeyh Edebali'nin damadıdır. Aynı zamanda Osman Bey'in bacanağı olan Dursun Fakih, Osman Bey ile savaşlara ve fetihlere katılmış olup, Osmanlı [Yazının Devamı]

Habibe Tokgöz - 5 Temmuz 2012, Perşembe - Yorum Sayısı : 0
 
 
Gezgin Yorumları
 
Çok güzel tarih kokan yer ama tanıtım az, bir de satılan Osmanlı tuğraları ve armalar gereğinden pahalı.
murat taşdelen l 28 Ocak 2014, Salı 13:07 l  
 
 
Peki Bilecik Söğüt hakkında sen neler düşünüyorsun?

En Çok Beğenilen Oteller
 
En Çok Yorumlanan Oteller
 
En Çok Beğenilen Mekanlar
 
 
 
İstanbul'dan Alaçatı ne kadar uzaklıkta? İstanbul Alaçatı Arası Kaç Kilometre? sayfamızı inceleyin, hem mesafe hem de yol tarifi hakkında bilginiz olsun.

Tarihi eserleri, bol çeşitli salatası ile Karadeniz'e açılan Amasra'yı gezmek için Amasra turları sayfamıza bir göz atın.

Yeşillikler içerisinde doğa ile başbaşa keyifli bir tatil için Ayder Yaylası Otelleri sayfasını inceleyin.

Seyahat Tüyoları